Pneumatic balancer ZAW050080S

Air-powered device for easy handling loads weighing up to 225 kg. The heart of the whole unit is an air chamber and piston. Safety system prevents winding steep winding of the release of the load. Worm bearing with low friction creates a gentle rotary motion of the cord rewind the spool.

Controls on the handle-ZA-is designed for quick and accurate handling of loads of different weight. After lifting the weight using the controls on the handle cargo gets to the weightlessness that allows a float load range up to 450 mm for final disposal.

More information
Price ON request with VAT

This product cannot be added to cart

Send inquiry
Parameters
  • Code05008100
  • Manufacture typeZAW050080S
  • Manufacturer
Do you need advice?

Product description

Vzduchem poháněné zařízení pro snadnou manipulaci s břemeny o hmotnosti do 225kg. Srdcem celé jednotky je vzduchová komora a píst. Bezpečnostní systém navíjení zabraňuje prudkému navinutí v případě uvolnění břemene. Šnekové ložisko s nízkým třením vytváří jemný rotační pohyb pro navíjení kabelu na cívku.

Ovládání na rukojeti-ZA- je navrženo pro rychlou a přesnou manipulaci s břemeny různých hmotností. Po zvednutí břemene pomocí ovládání na rukojeti se náklad dostává do tzv. stavu beztíže, který umožňuje pracovníkovi vznášet břemeno v rozsahu až do 450mm ke konečnému uložení.

Parameters

performance ZA
weight 50 kg
stroke length 2000
Zařazení Průmyslové

Ratings

0 Ratings